Blijvende zorg over coronamaatregelen

Freedom of Choice maakt zich zorgen over de toegankelijkheid van WUR.

Corona lijkt over zijn hoogtepunt. Vroeg of laat wordt het thuiswerkadvies losgelaten. Studenten mogen alweer college volgen op de campus. Maar wat doet WUR en hoe gaan collega’s straks met elkaar om? De onlangs gevormde werkgroep Freedom of Choice for work and study maakt zich daar zorgen over. Zij willen een brede dialoog binnen WUR.

De groep ontstond een half jaar geleden naar aanleiding van een bericht op intranet over de ethische aspecten van het coronabeleid, zegt woordvoerder Paul van Leeuwen. ‘Daar werd op gereageerd en daar is de werkgroep uit voortgekomen. We zijn met 29 WUR-collega’s, die 1-2 keer per maand bij elkaar komen om te praten over het coronabeleid.’

Niet gerust op

‘Kern van de bezorgdheid is de vrije toegang tot werk en studie’, zegt mede-woordvoerder Mireille van Hilten. ‘Die toegang moet mogelijk blijven, los van de persoonlijke gezondheidssituatie.’ Concreter: los van het hebben van een coronapas en het feit of iemand wel of niet is gevaccineerd. Het hoger onderwijs hanteert zo’n toegangspas niet. ‘Maar we zijn er niet gerust op dat dat zo blijft, ook al zegt de politiek de maatregelen te willen loslaten.’

Taboe is misschien niet het goede woord, maar het is zeker een beladen gespreksonderwerp

Mireille van Hilten, Freedom of Choice

Voor alle duidelijkheid: Freedom of Choice is geen clubje rabiate coronawappies. Van Leeuwen: ‘Ik ben zelf niet gevaccineerd. Maar onze groep telt ook gevaccineerden, die zich evengoed zorgen maken over de toegankelijkheid van werk en studie. Punt is dat we in dialoog willen met collega’s, ongeacht hoe je staat in de hele coronakwestie. Wat doet het coronabeleid met ons?’

Photo Shutterstock

Een concreet voorbeeld. Van Hilten. ‘Een collega neemt afscheid en dat vindt plaats in een restaurant. Iemand die niet gevaccineerd is, moet zich laten testen of kan er niet bij zijn. Sowieso is verspreiding van het virus een zorg, als je alleen leunt op gevaccineerd zijn zonder testen. Zijn er alternatieven die WUR kan faciliteren? Dat is op dit moment niet goed geregeld.’

Kritische vragen

Praten over het wel of niet gevaccineerd zijn ligt moeilijk, zegt Van Hilten. ‘Taboe is misschien niet het goede woord, maar het is zeker een beladen gespreksonderwerp.’ ‘Bij de overheid en ook bij de rvb proef ik dat vaccineren de norm is’, voegt Van Leeuwen toe. ‘Dat vind ik nogal wat. Ik mis hier de functie van WUR als onafhankelijk kennisinstituut dat kritische vragen stelt.’  

Wij willen dat er een dialoog op gang komt

Paul van Leeuwen, Freedom of Choice

‘De rvb zegt de richtlijnen van de overheid te volgen’, vervolgt hij, ‘los van wat het personeel of de studenten daarvan vinden. Dat vinden wij zorgelijk. Het is niet zo dat wij vol de hakken in het zand zetten of denken het beter te weten, maar we vragen wel meer aandacht voor onze zorgen.’ ‘Wij zijn onderzoekers’, voegt Van Hilten toe. ‘Voor ons is het normaal om vragen te stellen en te willen begrijpen wat er gebeurt.’

‘Wij willen dat er een dialoog op gang komt’, zegt Van Leeuwen. ‘En WUR moet dat faciliteren. Dit is een relevante werkkwestie. Onze groep telt 29 leden. Op de 6000 werknemers bij WUR is dat niet veel. Toch weten we dat veel collega’s onze zorg delen, maar zich niet durven uit te spreken. Voor hen willen we een spreekbuis zijn’

De werkgroep freedomofchoice@wur.nl  nodigt werknemers en studenten uit deel te nemen aan de besprekingen. Studenten hebben zich verenigd in Studenten voor Vrijheid Wageningen (svvwageningen@gmail.com of Instagram @svvwageningen)

Lees ook:

Leave a Reply


Je moet inloggen om een comment te plaatsen.