De voortzetting van de Boerderij van de Toekomst in Lelystad staat op de tocht, zo meldt de projectwebsite. Het is het gevolg van een afgewezen subsidieaanvraag. De betrokkenen zoeken naar een alternatieve oplossing.
De Flevolandse Boerderij voor de Toekomst wist zich nog tot juli jongstleden verzekerd van financiering. Voor het vervolg hadden WUR en de partners een subsidieaanvraag ingediend bij de Regeling Experimenteerlocaties. Die werd echter afgewezen – niet omdat de aanvraag niet voldeed, maar omdat er veel meer gegadigden waren dan subsidie. Van de 26 aanvragen konden er maar drie worden gehonoreerd.
Voor de komende vijf jaar is – inclusief voortzetting van de Boerderij van de Toekomst in z’n huidige vorm – zo’n 6 miljoen euro nodig. Daarvan moest 5 miljoen uit de subsidieregeling komen. Als dat bedrag voor het einde van dit jaar niet wordt gevonden, moeten de plannen drastisch worden bijgesteld en valt mogelijk zelfs het doek.
We ontvingen veel geschokte reacties dat een initiatief met zo’n groot strategisch belang voor de toekomst van de landbouw mogelijk moet stoppen
Pieter de Wolf, projectleider
Zo ver is het echter nog niet, laat projectleider Pieter de Wolf weten. ‘Vanuit de regio en de sector ontvingen we veel geschokte reacties dat een initiatief met zo’n groot strategisch belang voor de toekomst van de landbouw mogelijk moet stoppen. We hopen dat er partijen opstaan die bereid zijn om financieel bij te dragen aan het voortbestaan. Maar geen enkele partij haalt dit bedrag zomaar even uit z’n achterzak, dus het kan nog enkele maanden duren voordat daar duidelijkheid over is.’
Legaat
Het legaat van 2,5 miljoen euro, dat de Boerderij van de Toekomst eerder dit jaar ontving, wordt er niet voor aangewend. De Wolf: ‘Zo’n legaat is in principe bedoeld om extra activiteiten mogelijk te maken. Mensen laten doorgaans geen geld na om gaten in de projectbegroting te dichten.’
Voor de eveneens aan WUR gelieerde Boerderij van de Toekomst Zuidoostelijk Zand, die zich vanuit Vredepeel richt op duurzame landbouwsystemen op zandgronden, had subsidieverstrekker RVO wél goed nieuws: hun aangevraagde subsidie in het kader van de Regeling Experimenteerlocaties werd wél toegekend.