Afscheid van Annie’s

Renovatie sterflats is mogelijk einde van alle flatkroegen.
Annie’s Kroeg. Foto Brabants Studenten Gilde

De renovatie van sterflat Asserpark in 2024 betekent het einde van de legendarische Annie’s Kroeg. Daarmee valt een belangrijke ontmoetingsplek voor kleine verenigingen weg. Ook Hoevestein en Dijkgraaf zullen de komende jaren gerenoveerd worden. Verenigingen zijn bezorgd: is het einde van de flatkroeg in zicht? En zo ja: waar kunnen zij dan terecht?

Ooit waren er vijf studenten-sterflats, elk met een flatkroeg gerund door flatbewoners. Inmiddels zijn er nog drie: Annie’s Kroeg bij Asserpark, Woeste Hoeve bij Hoevestein en de Bunker bij Dijkgraaf. En na dit jaar zijn er nog twee. Kleine studenten- en studieverenigingen maken dankbaar gebruik van flatkroegen. Zo houdt de Indian Student Association (ISA) maandelijks een feestje in Annie’s en organiseert studievereniging Biologica er spelletjesavonden, silent disco’s en algemene ledenvergaderingen.
‘We hebben zelf geen verenigingspand, dus houden wij onze activiteiten meestal in Annie’s’, vertelt Marit van Hooren (22), bestuurslid van het Brabants Studenten Gilde (BSG). Samen met andere regionale verenigingen ’t Noaberschop (voor Tukkers en Achterhoekers) en WSSFS (voor Friezen) heeft BSG gekeken naar mogelijkheden om een eigen pand te delen. Dat bleek financieel niet haalbaar, vertelt mede-bestuurslid Kim Wassenberg (21). ‘De universiteitsgebouwen gaan ’s avonds vroeg dicht, dus dat is geen oplossing. Een ruimte huren voor onze vereniging bij een kroeg in de stad is te duur. Dan kun je nog gewoon in de kroeg gaan zitten, maar dan ben je nooit even alleen met de vereniging.’ Daarom zijn flatkroegen zo praktisch voor kleine verenigingen, zegt ze. ‘Annie’s kunnen we gratis een paar uur voor onze vereniging reserveren. Een plek door studenten, voor studenten. Je betaalt alleen wat je drinkt en een biertje in de flatkroeg kost 1,40 euro.’

Van ALV tot pubquiz

Dus houdt BSG elke woensdag een activiteit in Annie’s of een andere flatkroeg. Van Hooren: ‘Van de algemene ledenvergadering tot een potluck tot een pubquiz.’ Wassenberg: ‘Daar is Annie’s perfect voor: er is sfeer, drank, muziek en licht. We hebben ook weleens activiteiten in andere ontmoetingsruimtes, zoals in de woonkamer bij Nieuwe Kanaal. Dat is toch anders.’
De BSG’ers maken zich zorgen over kleine verenigingen met flatkroegen als thuisbasis. ‘De sluiting van Annie’s bedreigt ons voortbestaan. Er zijn steeds minder goede ontmoetingsplekken. Het gaat misschien om kleine verenigingen, maar uiteindelijk zijn veel mensen daar toch van afhankelijk voor hun sociale contacten.’ Ook de rol van flatkroegen in het uitgaansleven is belangrijk, zeggen ze. ‘Veel mensen gaan na hun verenigingsactiviteiten door naar Woeste of de Bunker om te dansen.’

Met de renovatie van Hoevestein (2026) en de mogelijke renovatie dan wel herbouw van Dijkgraaf (2027/2028) op de planning, zijn kleine Wageningse verenigingen bezorgd: bestaan Woeste Hoeve en de Bunker straks nog? Daar is nog geen beslissing over genomen, zegt Idealisdirecteur Bart van As. ‘We zien dat flatkroegen al een paar jaar moeilijk liggen bij bewoners. Elk jaar houden we een leefbaarheidsenquête. De afgelopen vier jaar blijken flatbewoners minder gebruik te maken van flatkroegen en steeds meer overlast te ervaren.

Onze missie is studenten huisvesten, niet studieverenigingen faciliteren

Annie’s is bedoeld voor Asserparkbewoners maar wordt vooral gebruikt door mensen die er niet wonen. Dat was voor ons aanleiding om die ruimte straks te veranderen in een ontmoetingsruimte die beter bij Asserparkbewoners past.’
Dat klinkt weinig rooskleurig voor de Bunker en Woeste Hoeve. Van As: ‘We nemen daar nu nog geen beslissing over. Als de renovaties van die sterflats dichterbij komen, bekijken we dat per casus. Wat is de overlast, hoe waarderen de bewoners de flatkroeg? Wel hebben we een duidelijke lijn: we willen ontmoetingsruimtes voor onze flatbewoners. Stel dat de flatbewoners toch allemaal gebruik gaan maken van de kroegen en ze waarderen, dan kunnen ze prima open blijven. Maar de enquêtes van afgelopen jaren laten een ander beeld zien.’
Ook Van As vindt het belangrijk dat er plekken zijn in Wageningen voor kleinere verenigingen. ‘Maar daarbij zeggen wij ook: dat is geen taak van Idealis. Onze missie is studenten huisvesten, niet studieverenigingen faciliteren.’ Na de verbouwing kunnen bewoners de ontmoetingsruimte overigens ook gewoon weer afhuren om daar met hun vereniging te gaan zitten, vertelt Van As.

Annie’s alternatief

Ondertussen hebben de verenigingen de koppen bij elkaar gestoken. Ook de studentenraad is betrokken. Raadslid Wessel Weterings: ‘Verenigingen zonder pand moeten op tijd weten waar ze aan toe zijn.’ Hij begrijpt dat Idealis op de eerste plaats naar de belangen van huurders kijkt. ‘Tegelijkertijd zijn er naast bewoners dus ook andere groepen voor wie de flatkroegen belangrijk zijn. Het einde van Annie’s betekent dat een plek waar allerlei groepen studenten bij elkaar komen, waar je iets kan organiseren en los kan gaan voor een goede studentenprijs, wegvalt.

De sluiting van Annie’s bedreigt ons voortbestaan

Mocht Idealis ook de andere flatkroegen willen sluiten, dan moeten we zorgen dat de Wageningse studentencultuur wel stand kan blijven houden. Misschien kan de International Club een oplossing zijn? Of een nieuw studentencafé op de campus? Of dat het makkelijker wordt om bij grote verenigingen een ruimte te huren?’
Maar zo ver is het nog lang niet, zegt Weterings. ‘Binnenkort willen we met alle betrokkenen om tafel gaan zitten, van Idealis tot de verenigingen en van de universiteit tot de gemeente. Uiteindelijk heeft iedereen er baat bij dat het Wageningse verenigingsleven floreert. Wat er met de Bunker en Woeste Hoeve gebeurt, staat nog niet vast. Maar het is wel goed om het hier alvast over te hebben.’

Lees ook:

Leave a Reply


Je moet inloggen om een comment te plaatsen.